+420 774 090 079

Příběh 2 - Patrik

Jmenuji se Patrik Doležal, narodil jsem se 28.8.1997 v Táboře.

Základní školu jsem vychodil v Táboře a poté pokračoval na speciální školu pro zrakově postižené – Střední školu Aloyse Klara, kde jsem vystudoval obor sportovní a rekondiční masér.

Narodil jsem se s vrozenou genetickou vadou, kterou popisuje a zahrnuje Bardet-Biedlův syndrom. Tento syndrom se u mě projevil nadpočetnými prsty (měl jsem navíc dva, ty mi byly následně v dětském věku odoperované), nadváhou (neustále bojuji s kily navíc)dysplázií ledvin (obě ledviny mají velmi sníženou funkci, užívám léky, do budoucna dialýza, popř. transplantace) oční vadou – tapetoretinální degenerace oční sítnice s rozpadlým zorným polemTato vada má bohužel velmi progresivní průběh. Doposud je nevyléčitelná a vede postupně až ke slepotě. Obezitou trpím od malička. Dětská lékařka mi doporučila kvůli redukci lázně, které jsem také tři roky po sobě době letních prázdnin absolvoval a vždy se mi podařilo po čtyřech týdnech zhubnout 3,5 – 4,5 kg. Bohužel během roku jsem je nabral vždy zpět. Chodíval jsem běhat a jezdil na kole, ale z důvodu zhoršování zraku jsem se musel aktivit pomalu vzdávat. Po nástupu na střední školu jsem začal navštěvovat školní posilovnu, kde jsem se snažil cvičit dle doporučení trenéra, ke kterému jsem chodil cvičit do fitka v Táboře. Cvičení ale probíhalo bez odborného dohledu a já brzy zjistil, že to nemá smysl. Jinou možnost, kde nebo jak bych mohl cvičit jsem ale neměl, Prahu jsem neznal a vzhledem k tomu, že mám velmi zúžené periferní vidění a trpím šeroslepostí, velmi špatně se orientuji v cizím prostředí. S kamarády na internátu to také nebyla žádná velká sláva.

Začátkem roku 2016 jsem však poznal Marka Moflára, který byl studentem naší školy. Nabídl mi v rámci praxe masírování běžců na Run Tour, kde jsme se poznali trochu více. Řekl mi, čím se zabývá a co ho živí. Velmi rychle jsem poznal nového kamaráda, který má stejné zrakové postižení (praktická slepota). 

V červnu 2016 jsem u něj následně začal cvičit. Marek se mi na plno věnuje každou hodinu. Učí mě správně cvičit, běhat, dýchat a hlavně mi doporučil změnit jídelníček. Cvičím 2x v týdnu a výsledky se opravdu dostavují. Bez přílišného omezování jsem během tří měsíců zhubl celých 5kg. Nyní se cítím výborně. Marek je navíc skvělý kamarád a nadále mě podporuje nejen ve cvičení, ale mám u něho i obrovskou psychickou oporu. Je to člověk, který si prošel stejnými problémy, a tím pádem mi rozumí, jako nikdo jiný.

S Markem se mi výborně spolupracuje a trénuje. Jeho přístup ke mně je obdivuhodný. Věnuje mi hodně času, snaží se mi vše podat tak, abych to dobře zvládl. Pod jeho vedením jsem dnes ve skvělé formě. A to jak po zdravotní, tak i fyzické a psychické stránce.

 
Zavřít